Ev Yapımı Doğal ve Organik Mantar İlacı Tarifi

Topraksız tarım ve topraklı tarım yapanların karşılaştığı sorunlar arasında, mantar sorunları en zorlu sorunlardan birisi olarak bilinmekte. Mantar hastalıkları hızlı bir şekilde bitkilerin tüm bölümlerini yok etme eğilimindedir. Bununla ilgili piyasada çok fazla zirai ilaç bulunmaktadır. Fakat burada bu mantar kaynaklı hastalıkları ile doğal ve organik mantar ilacı yapımını tarif edeceğiz.

Ne yazık ki, ticari olarak temin edilebilen mantar ilaçlarının çoğu insanlar ve faydalı böcekler için çok zehirlidir. Bu da uygulamalarının hem yetiştirici sağlığı hem de çevre için oldukça zararlıdır. Bu nedenle mantar ilacı ile hastalıkların önlenmesi sorununa karşı doğal ve daha çevre dostu çözümler aranmaktadır.

Bu karışım, mantar hastalıklarının hem kimyası hem de biyolojisi göz önünde bulundurularak, mantarların çoğunun bazı bitki türlerinde doğal olarak bulunan diğer kimyasallara duyarlı olduğu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

mantar ilacı

Mantar İlacı Nasıl Yapılır?

Bu organik, doğal mantar ilacının yapımı oldukça basittir. İlk olarak, bir fincan adaçayı yaprağı 1 litre suya eklenir ve yarım saat kadar kaynatılır. Bunu yaptıktan sonra, Yarım litre üzüm sirkesi eklenir ve karıştırılır hepsi bu! 

Çözelti çeşitli bitkilerde mantar hastalıklarını önlediği ve hatta iyileştirdiği ABD de yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu tarif özellikle organik tarım yapılan alanlarla ve ilaç kullanımının tercih edilmediği zamanlarda kullanılabilir. Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır. Umarım bahçenizi bu kötü, Bitki sağlığını bozan mantar zararlılarından uzak tutacak bu mükemmel organik, doğal mantar ilacını kullanır ve beğenirsiniz!

Ayrıca Kekik yağının çıkarılması sonucu 2. ürün olarak ortaya çıkan kekik suyu da kullanılabilir. Çeşitli mantar kaynaklı hastalıklarda bitkilere fayda sağladığı Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.