Topraksız Tarım Domates Nasıl Yetiştirilir?

Topraksız Tarım Domates, hem ticari yetiştiriciler hem de ev bahçıvanları için topraksız tarımla yetiştirilen en popüler bitkidir. Evde yetiştirilen domateslerin marketlerde satılanlara göre daha lezzetli olduğu bilinir. Bunun nedeni, evde yetiştirilen domatesler iyice olgunlaşana kadar bitkinin üzerinde durular ve ticari bir yetiştirici ise daha uzun bir raf ömrüne sahip olması için iyice olgunlaşmadan önce onları toplayarak pazara sunar. Bu nedenle , daha iyi lezzet için kendi domateslerimizi topraksız tarım ile yetiştirme fikri oldukça popülerdir.

Topraksız tarım domates için tarlada yetiştirilen ürünlere kıyasla Hidroponik kullanmanın en büyük avantajı, genellikle hastalıklar, zararlı böcekler, tuzluluk ve drenaj sorunları olmadan topraktan izole şekilde yetiştiriciliğin yapılmasıdır. Hidroponik olarak yetiştirilen domatesler ayrıca iyi kalitede yüksek verimli mahsul elde etme özelliğine de sahiptir.

Topraksız Tarım Domates

Hidroponik Domates Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topraksız ortamda bitki yetiştirildiği ve toprak ile bağ kesildiği için toprak kaynaklı hastalık ve zararlılar en aza inecek olsa bile domates bitkisi hastalık ve zararlılara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle çok nemli ortamlardan korumalı ve yapraklarının ıslak kalmamasına özen göstermeliyiz. aksi taktirde bakterilerin yapraklarda ve bitki gövdesinde çoğalmasının önüne geçemeyiz. Bitki yaprakları ıslakken yapraklara dokunmamalısınız bu zararlı sporların bitki üzerinde yayılmasına ve çoğalmasına neden olacaktır.

Domates bitkinizi mümkünse tam güneş alan bir yerde bulundurunuz, yarı gölge ve gölge alanlarda virüs ve bakteriler daha hızlı çoğalacaktır.

Bitkinin bulunduğu ortamda tütün ürünleri kullanmamaya çalışınız. bu bitkilerde mozaik virüsü olma olasılığını artırır.

Domates bitkisi kök çürüklüğüne karşı oldukça hassastır bu nedenle kök ortamında su ve besin drenajı iyi sağlanmalıdır. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

Böcek istilası da büyük bir sorun olabilir. Özellikle bitkinize hastalık bulaştırabilen yaprak bitleri. Yaprak bitlerinin yüzlerce farklı çeşidi bulunur ve hepsi domates bitkilerini sever. Özellikle taze bitki sürgünlerini severler ve yaprakların alt kısımlarına yumurta bırakarak bitkilerinizi istila etmeye başlarlar.  Yaprak bitlerinden doğal olarak ve böcek ilacı kullanmadan kurtulmanın en iyi yollarından biri Uğur Böceği kullanmaktır. Uğur böceği, yaprak bitlerinin doğal avcısıdır ve genellikle yaprak bitlerine ait yumurtaları yiyerek beslenirler. Uğur böceği ayrıca bitkilerinize hiçbir zarar vermez ve bahçede olması da oldukça faydalıdır. 

Views:
118
Article Categories:
Topraksız Tarım

All Comments

  • Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim ancak benim anlamadığım bir olay var ben bu işi balkonda yapacağım ama domatesler döllenme için arılara ihtiyaç duyar bu konuyu nasıl çözebiliriz

    Muharrem KARAKOÇ 12 Eylül 2021 20:35 Cevapla
    • Rüzgar ve sinek gibi diğer canlılar bu konuda size yardımcı olacaktır. bunun sağlanamadığı durumlarda ince bir suluboya fırçası ile tozlaşmayı siz gerçekleştirebilirsiniz.

      tarimsalbilgi 12 Eylül 2021 20:44 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.