Topraksız Tarım Malzemeleri ve Maliyeti

topraksiz-tarim-neden

Topraksız tarım maliyeti kullanılan malzemelerin ve aletlerin fiyatları sürekli değişkenlik gösterse de ortalama bir maliyet hesabı çıkarmak mümkündür. İnternet üzerinden satılan malzemelerin muadilleri de vardır. Başka Bir Deyişle bu tarım usulünü uygulamayı düşünüyorsanız çok daha uygun maliyetlere bunu reelleştirebilirsiniz.

Daha az maliyetli bir biçimde uygulamayı yapmak için plastik boru yerine daha yumuşak bir malzeme olan hortum kullanabilirsiniz Özel bidon almak yerine de daha önceki bir yoğurt kabı kullanabilirsiniz. Meyve sepeti yerine de plastik bardaklar da işinizi görecektir.

PVC Borular Maliyeti

Bu nebatların değişmez bir biçimde gelişmesini sağlamaktadır. Plastik boruları hırdavattan temin edip üzerindeki delikleri delgi ile kendiniz de yapabilirsiniz. Şayet delginin yoksa isterseniz bıçak kullanarak da bu harekâtı hakikatleştirmeniz olasıdır. PVC boru üzerine keseceğiniz daireyi çizdikten sonra bıçağı ısıtarak deliği basit bir biçimde açmanız olasıdır.

Besin Çözeltileri

Yiyecek çözeltileri yetiştirilecek nebata özel olarak hazırlanmaktadır. Bu mineralli çözeltileri internet üzerinden çok basit bir biçimde temin edebilirsiniz. Çözeltiyi kendiniz hazırlamayı da seçim edebilirsiniz. Fakat o zaman maliyeti çok daha fazla olacaktır. Çilek, domates ve marul gibi nebatları yetiştirmek için özel bidonlar içerisinde ya da toz halinde mineraller takribî 5 TL etrafı satılır.

Su Tankı

Çözelti ve su bu tank içinde basit bir biçimde karıştırılmaktadır. Dilerseniz tankı toprağa gömerek bu biçimde muhafaza da edebilirsiniz. Bu harekâtta bidonun ağzını toprak ile aynı seviyeye getirmeniz gerekir. Böylece tankın fazla yer kaplamasını da önlemiş olursunuz. Bu tanklar özel olarak satılır. ancak maliyeti daha düşük bir uygulama istiyorsanız bir damacana ya da büyük bir yoğurt kovası da kullanabilirsiniz.

Topraksız tarım bitki yetiştiriciliği, başta sebze, meyve ve kesme çiçek üretimi olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmakta olan bir yöntemdir. Topraksız tarım yönteminde verim normal tarıma göre %50 daha fazla. Akan su kültürü ile yapılan topraksız tarımda doğru bir yetiştiricilikle bir dönümden 80 ton ürün alınabiliyor. Ayrıca topraksız tarım yöntemiyle üretilmiş domatesler, toprak kültüründe yetişen domateslere göre iki katı fiyata ihracatta pazar bulabiliyor. Üretim aşamasında bitki zararlılarıyla minimum düzeyde karşılaşılması ve zirai ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmaması nedeniyle organik ürün olarak getirisi daha fazla olmaktadır.

Hidroponik yöntemde su ve gübre kullanımı toprak kültürüne göre daha az olacak ve yabancı ot mücadelesi gibi işçilik kalemleri de olmayacaktır.

topraksiz-tarim-neden
topraksız tarım maliyeti

Topraksız Tarım Sistemi Maliyeti

Hidroponik tarım yöntemi temelde Su kültürü ve katı ortam (Substrat) kültürü olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki yöntemin de maliyetleri birbirinden oldukça farklıdır. Su kültüründe Pvc borular, su pompası, otomasyon sistemi maliyetleri söz konusu iken katı ortam kültüründe kullanılan substrat (kokopit, perlit, kaya yünü vs), katı ortamın üzerine konulduğu sehpa ve oluklar ile otomasyon sistemi topraksız tarım maliyeti temelini oluşturacaktır.

Akan su kültüründe kullanılan pvc borular 70’lik veya 100’lük olarak tercih edilebilir. 2020 yılı itibariyle metre fiyatları 5 lira ile 15 lira arasında değişmektedir. kullanılacak otomasyon sisteminin maliyeti ise seranın büyüklüğüne göre 10 bin liradan başlamaktadır. tüm bunlar hesaplandığında 1000 m2 akan su kültürü sera kurma maliyeti sera dahil 250 bin lira üzerinde olmaktadır.

Katı ortam kültüründe ülkemizde kokopit olarak bilinen hindistan cevizi lifi , vermikülit, perlit, kullanılmaktadır. torbalara doldurulmuş kokopitin metre maliyeti 5 lira ile 15 lira arasında değişmektedir. kokopit ithal eden firmalar ile iletişime geçerek daha uyguna temin edilebilir. sulama otomasyon sistemi maliyeti ise seranın büyüklüğüne göre 10 bin liradan başlamaktadır. olukların ise metre fiyatı 5 liradan başlamaktadır. bütün bunlar hesaplandığında anahtar teslim topraksız tarım serası 2020 fiyatlarıyla 220 bin liradan başlamaktadır.

Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyatlar olup kullanılan malzemenin kalitesine ve yapılan işçiliğe göre daha aşağısına veya daha yukarısına topraksız tarım maliyeti çıkarılabilir.

topraksız tarım maliyeti
topraksız tarım maliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir