Asma – Üzüm Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

üzüm yetiştiriciliği – bağcılık – üzüm tarımı – üzüm gübresi

Asma, dünya üzerinde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden birisidir. Yeryüzünde bağcılığın tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Üzüm yetiştiriciliği asmanın anavatanı Anadolu’yu da içine alan küçük Asya denilen bölgedir. Bu bölge Kafkasya’yı da kapsamaktadır. Asma, diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip türlerden birisidir. Dünyada 10.000’nin üzerinde üzüm çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise asmanın anavatanı olması nedeniyle 1200’ün üzerinde üzüm çeşidirne sahiptir. Fakat bunlardan ancak 50-60 kadarının ekonomik önemi olup, geniş çapta yetiştiriciliği yapılmaktadır.

üzüm yetiştiriciliği - bağcılık - üzüm tarımı - üzüm gübresi

Türkiye’de Üzüm Yetiştiriciliği

TÜİK verilerine göre 2017 yılında ülkemizde üzüm üretimi en çok sırasıyla Manisa, Denizli, Mersin, Diyarbakır, İzmir, Nevşehir, Mardin, Antakya, Osmaniye ve Adapazarı illerimizde yapılmıştır.

Aynı verilere göre şaraplık üzüm üretimi ise en çok Denizli ve Kilis ilimizde yüksek miktarda yapılırken bu illeri İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Elazığ takip etmektedir.

Çekirdeksiz Üzüm üretimi ise daha çok ege bölgemizde Manisa, Denizli ve İzmir başta olmak üzere yapılmaktadır.

üzüm yetiştiriciliği - bağcılık - üzüm tarımı - üzüm gübresi

Üzüm İklim İstekleri

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük sıcaklık ortalaması +10 derecenin üstüne ulaştığında gelişmeye başlar. Sonbaharda sıcaklık ortalaması bu değerin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidinin meyvelerini tam olarak olgunlaştırabilmesi için belli bir sıcaklık toplamına ihtiyaç vardır. Örneğin Sultani Çekirdeksiz için tam olgunlaşma diyebileceğimiz 23 Balling derecesine ulaşıncaya kadar 10 derecenin üzerinde 1650 derecelik sıcaklık toplamına gereksinme sulunmaktadır. Bu çeşitlere göre değişir. Genelde erkenci çeşitlerde 1600- 2000 derece sıcaklık toplamı ihtiyacı vardır. Geççi çeşitlerde ise 3000 derece ve daha fazla sıcaklık toplamı olgunlaşma için yeterli olmaktadır.

üzüm yetiştiriciliği - bağcılık - üzüm tarımı - üzüm gübresi

Üzüm Toprak İsteği

Üzüm yetiştiriciliği – bağcılık genel olarak belirli su tutma kapasitesine sahip, derin, tuzluluk ve tabansuyu yüksekliği (50-60 cm.den az) gibi ağır problemleri olmayan her tür toprakta yapılabilir.

Anaç seçimi yönüyle yapılacak olan toprak tahlillerinde özellikle aktif ve toplam kireç miktarı, bünyesi, PH’sı, tuzluluk problemi olup olmadığı, tabansuyu seviyesi ve yıl içindeki hareketi, toprak kalınlığı, taşlılık durumu incelenir. Yine arazinin nematod ile bulaşık olması dayanıklı anaçların kullanımını gerektirmektedir. Toprak tahlili kadar, eğer sulama yapılacaksa sulama yapacağımız suyun da tahlili önemlidir.

Üzüm Kullanım ve Pazarlama

SOFRALIK VE KURUTMALIK: Taze olarak kesilen üzümler sofralık olarak pazara sürülebilir. Açık havada kurutulan şekli ile de yıl içinde tüketimine sunulmaktadır.

PEKMEZ VE SUCUK: Pekmez denilince akla ilk gelen pekmez çeşitlerindendir. Cevizli sucuk denilen şekilde de geniş pazar bulmaktadır.

Meyve suyu olarakta tüketimi mevcuttur.

Şarap ve sirke yapınımda hammedde olarak
kullanılmaktadır.

Permakültürde Üzüm

Tipik ege köy evlerinin vazgeçilmez bahçe gölgesi.

Raf ömrü kısa ve hastalık oranı yüksek olan bütün gıda ürünlerinde olduğu gibi pazarda doğalını bulma zorluğu nedeniyle tercih edilmekte.

Üzüm çekirdeği, kan dolaşımını hızlandırır. Bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler.

Asma yaprağı mutfaklarda geniş kullanım alanına sahiptir.

Ziraat Müh. Sinan DEĞİRMENCİ

All Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir