Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Çilek Yetiştiriciliği Püf Noktaları

Dünya genelinde en çok sevilen ve en çok tüketilen meyvelerden birisi olan çilek, aynı zamanda önemli bir ticaret hacmine sahiptir. Kendine has kokusu ve aromasıyla yediden yetmişe herkesin beğeni ile tükettiği meyve, Ülkemizde Akdeniz ve Ege ve iç Anadolu ve Marmara Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Çilek, üzümsü meyveler grubunda sınıflandırılmaktadır. Çilek meyveleri, taze tüketimin yanında reçel, marmelat ve meyve suyu olarak tüketilmekte ve ticari olarak değerlendirilmektedir. Çilek bitkisi yüzeysel kök yapısına sahip ve otsudur. Kökler iyi drenaja sahip topraklarda 50-60 cm’ ye kadar inebilmektedir. Ağır topraklarda ise bitki kökleri yatay olarak büyüme gösterir. Çilek bitkisi iyi tozlanma ister. İyi tozlanmadığı taktirde meyvelerde şekil bozukluğu görülür. Tozlanma gerçekleştikten sonra sonra meyve ortalama 30-35 günde olgunlaşarak hasata gelir.

Çilek bitkisi çok yıllık bir itki olmasından dolayı yılda ortalama 400-500 saat kadar soğuklamaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca -10 dereceye kadar soğuklara dayanıklıdır. Daha fazla soğuk olan bölgelerde don zamanlarında çileklerin üzeri saman, yaprak vs. gibi malzemelerle üzeri örtülerek dondan korunabilir.

Çilek Yetiştiriciliği, Çilek tarımı

Çilek Ne Zaman Dikilir?

Ülkemizde çileğin dikim zamanı bölgelere göre değişmektedir. genel olarak kış dikimi, sonbahar dikimi ve yaz dikimi olarak 2 zaman dilimine ayrılabilir.

Akdeniz Bölgesinde kış dikimi için en uygun zaman Ekim 15 – Kasım 15 arasıdır. ilkbaharda açıkta Mart ortasından itibaren ürün alınmaya başlanır. Eğer yetiştiricilik örtü altı tünel veya seralarda yapılırsa hasat zamanı 30 güne kadar geriye çekilebilir.

Yaz Dikimi ise Frigo olarak tabir edilen açık köklü fidelerle yapılır. Yaz dikiminde verim kış dikimine göre 3 kata kadar daha fazla olur. Fakat hasat kış dikimine göre daha geç kalmaktadır. Akdeniz Bölgesinde çilekte yaz dikimi için en ideal zaman Temmuz 15 – Ağustos 15 arasıdır. -20 dereceden ‘den çıkartılan frigo fideler bir gece suda bekletilir daha sonra fidelerin dikimi yapılır.

Sonbahar Dikimi sisteminde fideler, Eylül-Ekim aylarında dikilmektedir. Meyve erken alınır fakat verim ve kalite bu yöntemde düşük olmaktadır. Bu dikim yöntemi ısıtılan sera veya yüksek tünellerde yapılması gerekir. Açıkta yapılan yetiştiricilikte sonbahar dikimi yapılması önerilmez.

Çilek Yetiştiriciliği, Çilek tarımı

Çilek Fidesi Nasıl Dikilir?

Fideler serin ve nemli havalarda toprakla buluşturulmalıdır. Fide açılan çukurlara kök boğazı seviyesinde dikilmelidir. Dikimden önce kök (8-10 cm kalacak şekilde ), taç tuvaleti (2-3 genç yaprak kalacak şekilde) budanarak bitkilerin tutma oranı arttırılır. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Yaz dikiminde bitkiler 15 gün, günde en az 3 defa olmak üzere çok iyi sulanmalıdır. Yaz dikiminde dikimden 6-8 gün sonra açan ilk çiçekler koparılır ve bitkinin kök ve gövde gelişiminin daha iyi olması sağlanır.

Çilek Yetiştiriciliği, Çilek tarımı

Çilek Yetiştirmenin Püf Noktaları

  • Çileğin ekileceği toprak düşük kireç oranına sahip olmalıdır.
  • Güneş gören bir alana dikilmelidir. Güneş almayan alanlarda kalite ve verim oldukça düşük olacaktır. Evde çilek yetiştiriliyorsa mutlaka güneş alan yerler tercih edilmedilir.
  • Yetiştirildiği toprağın azot açısından zengin olması çileğin daha verimli olmasını sağlar. Bu nedenle çileğin toprağa dikilmeden önce toprağının azotlu gübreler ile desteklenmesi gerekebilir.
  • Fidelerin dikileceği toprak balık sırtı olarak dikimden önce hazırlanmalı ve bir süre sonra toprağa hayvan gübresi verilebilir fakat büyükbaş gübresi verildiği taktirde yabani ot görülebilir.
  • Çilek yetiştiriciliğinde başarıya ulaşmak için en önemli undur sulama şeklidir. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmeli ve mutlaka düzenli olarak sulanmalıdır. Toprağın her sürekli nemli olması önemlidir.
  • Yabani otla mücadelenin kolaylaşması ve çileklerin daha temiz olması için siyah politelin bir örtü ile maçlama yapılmalıdır. Bu örtü mikroorganizma ve yabani ot oluşumunu engeller ve toprağı temiz tutar.
  • Fide dikimindeki püf nokta ise kök boğazı hizasından dikilmesi gerekliliğidir. Ne çok derin ne de yüzeysel dikimden sakınmak gerekir. Derin dikildiği taktirde kök çürüklüğü hastalığının görülmemesi neredeyse imkansızdır.
  • Bölgeye göre çilek çeşidir seçilmelidir. İç Anadolu ile Akdeniz bölgesinde yetiştirilecek çilek cinsi aynı olamaz. Bu nedenle reklamı yapılan, Adı çok duyulan cinsler değil bölgeye ve iklime uygun cinsler tercih edilmelidir.
  • Topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği gibi modern yöntemler kullanılarak daha kaliteli ve yüksek verimli ürün alınabilir.
Çilek Yetiştiriciliği, Çilek tarımı
Çilek Yetiştiriciliği, Çilek tarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir