Pitaya Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Ejder meyvesi pitaya

Ejder Meyvesi olarak bilinen Pitaya Güney ve Orta Amerika kökenli olup günümüzde ise Antalya, Mersin, Adana, Muğla ve Hatay gibi Akdeniz iklimine sahip bölgelerde ticari olarak yetiştirilmektedir. Pitaya meyvesi 250 rakıma kadar denize yakın bölgelerde günde en az 6 saat güneş alması şartıyla rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Ejder meyvesi, minik siyah tohumları ve canlı pembe kabuğu olan beyaz etli bir meyvedir. Her meyve 150-600 gr ağırlığındadır ve genellikle meyve salatalarında, smoothie’lerde ve salatalarda kullanılır. Çok az tadı vardır ve dokusu kivi meyvesine benzemektedir.

Evde Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Pitaya Çeşitleri

Birkaç farklı pitaya meyvesi türü vardır ve en yaygın çeşitleri şunlardır:

  • Hylocereus undatus: pembe/kırmızı tenli beyaz et (Avustralya’da en popüler) 
  • Hy. Megalanthus: sarı tenli beyaz et
  • Hy. costaricensis: mor/kırmızı et ve pembe/kırmızı deri

Saksı ve toprak seçimi

Tropikal bir meyve olan ejder meyvesini yetiştirmek için, en uygun toprak kumlu topaklardır. Bahçe toprağınızı az miktarda kumla karıştırarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. Saksı seçiminde ise dikkat etmeniz gereken nokta, drenaj için deliklerinin olmasıdır. Eğer drenaj delikleri bulunmazsa, su bitkiye fazla gelecek ve kök çürüklüğüne neden olacaktır.

Tohum temin etme ve çimlendirme

Ejder meyvesini yetiştirebilmek için verimli tohuma ulaşmanız gerekir. Bu tohumları güvendiğiniz yetiştiricilerden temin edebilirsiniz. Diğer seçenek ise tohumları olgun bir meyvenin içerisinden çıkartmaktır. Bunun için, ejder meyvesinin içinde bulunan siyah tohumları çıkartın ve nemli kağıt havlu arasına koyun. Bu şekilde en az 1, en fazla 7 gün bekletin. Daha sonra tohumu toprağa alabilirsiniz.

Sulama

Ejder meyvesi bitkilerini öldürmenin en kolay yollarından biri aşırı sulamaktır. Toprağın asla ıslanmadığından emin olun ve şüpheniz varsa bir veya iki gün boyunca sulamayı bırakın. Bitkiyi çok sık sularsanız köklerin çürümesine neden olabilirsiniz.

Uygun Sıcaklık/Ortam

 Pitaya ılık, nemli iklimleri seven ve çok az suya ihtiyaç duyan kaktüs bitkilerinde yetişir . Günde en az altı saat güneş ışığına ihtiyaç duyan subtropikal bitkilerdir. Ayrıca iç mekanlarda sıcak ve güneşli bir yerde iyi büyürler. 

Meyve Verme

Bitkinin hemen meyve vermesini beklemeyin. Pitaya, bakım ve emek isteyen bir meyvedir. Bu yüzden adımları doğru bir şekilde uygulamalı ve sabırlı olmalısınız. Ejder meyvesi kendi kendine meyve üretebilen bir bitki olsa da, bazen tozlaşmaya ihtiyaç duyar. Uygun tozlaşma için en az 2 Pitaya bitkisi yan yana olmalı. Bu durum bitkinin meyve verme ihtimalini yükseltir.

Views:
26
Article Categories:
Meyve Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir