27 Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı Yasaklanıyor

Ticaret Bakanlığı, 29.06.2021 itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte 27 farklı meyve ve sebzenin açık alanda satışına ilişkin getirilecek yasağı açıkladı. Söz konusu tebliğin yürürlüğe gireceği tarih ise 1 Temmuz 2022 olarak belirlendi.

Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı yasak

Resmi Gazete’de “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ” isminde yeni tebliği yayınlayan Ticaret Bakanlığı, sebze ve meyvelerin ambalajlanması, taşınması, perakende satışa sunulması ve depolanması ile ilgili uyulması gereken kuralları belirledi. Söz konusu tebliğin yürürlüğe gireceği tarih ise 1 Temmuz 2022 olacak.

Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı yasak

Yayınlanan tebliğe gereği ürünlerin ambalajlanmasında ister tek kullanımlık ister tekrar kullanılabilir ambalajlar kullanılabilecek. Tekrar kullanılabilir ambalajlar tercih edildiği taktirde her kullanımda gıda güvenilirliğine uygun araçlarla dezenfekte edilecek. 

Hangi Sebze Meyvelerin Açıkta Satışı Yasak Olacak?

Soğuk zincire tabi olan 27 ürünün açık alanda satışı 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle yasaklanmış durumda. bu ürünler ahududu, böğürtlen, dur, çilek, incir, erik, Frenk üzümü, kızılcık, kabak çiçeği, kayısı, mango, kiraz, kuşkonmaz, mantar, mangostan, nektarin, yaban mersini, soya filizi, çarkıfelek, ejder meyvesi, üzüm, şeftali, Trabzon hurması, zerdali, vişne ve yeni dünya olarak tebliğde yer almaktadır.

Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı yasak

Açık Alanlarda Hangi Meyve ve Sebzeler Satılabilecek?

Zincir marketlerde ve büyük marketlerde yıl boyunca balkabağı, karpuz, beyaz lahana, kestane, kavun, muz, taze mısır, patates, taze nohut, kuru soğan, kuru sarımsak, üvez, tatlı patates, zencefil, yer elması, yeşil kabuklu fındık ve bademin açık alanda satılması serbest olacak.

Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı yasak

Greyfurt, nar, mandalina, limon, portakal, elma, turunç, armut ve ayva gibi hemen her eve giren meyveler, sadece ekim-mart aylarında açık alanlarda satılabilecek. Soğuk zincire tabi olan ürünler, soğutulduktan sonra paket kullanımına uygun frigorifik (Soğutuculu) araçlarla taşınacak ve büyük marketler ve zincir marketlerde açık alanlarda satılamayacak. Söz konusu ürünlerin dışında kalan meyve ve sebzeler, belirtilen aylarda olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde gerekli tedbirlerin sağlanması şartıyla kapalı alanların dışında da satılabilecek.

Meyve ve Sebzenin Açık Alanda Satışı yasak
Views:
60
Article Categories:
Tarım Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.