Trabzon Hurmasının Beslenme ve Sağlık Açısından Faydaları

persimmon trabzon hurması faydaları

A vitamini içeriği yüksek olan Trabzon hurması, orta derecede askorbik asit kaynağıdır. Ayrıca Trabzon hurması iyi bir potasyum ve kalsiyum kaynağıdır (Movat 1990). Trabzon hurması çekirdeği ekstratlarının güçlü bir radikal temizleme etkinliğine sahip olmasının yanı sıra olgunlaştığında kaybolan yüksek tanen asidi (tanenler) ile karakterizedir.

persimmon trabzon hurması faydaları

İyi bir askorbik asit kaynağı olan Trabzon hurması, meyve kabuğunda olgunlaşmış meyvenin pulpundan daha fazla miktarda askorbik asit içerir. Yani meyvenin dış kısmında iç kısmına kıyasla daha fazla askorbik asit bulunur. Trabzon hurması meyvesinin askorbik asit içeriği karşılaştırıldığında yapraklarında daha azdır. Pulpunda 1031 mg/100 gr, toplamda ise 1183 mg askorbik asit vardır.

Trabzon hurmasının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kolesterolü azalttığı ve kanseri önlemeye yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Trabzon hurmasının özütünü kullanarak yapılan çalışmalarda, H2O2 bağlı DNA hasarına karşı yüksek koruma sağladığı gözlemlenmiş bu etkinin biyoaktif bileşenlerin ve askorbik asidin varlığına bağlı olabileceği ortaya konulmuştur.

Trabzon hurmasının yaprağının tansiyon düşürücü ilaç üretiminde kullanıldığı ayrıca kandaki hipotensif etkiyi regüle ettiği Japonya’da yapılan çalışmada gözlemlenmiştir.

Gıda Bilimcileri ve Beslenme Uzmanları, günlük meyve ve sebze tüketiminin kanser ve kalp-damar hastalıkları da dahil olmak üzere bir çok hastalık riskinin azalttığı kanaatine vardılar.

Bu faydalı etkiler meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Antioksidan bileşiklerden olan polifenoller, askorbik asit, karatenoidler ve tokoferoller çeşitli yollarla radikalleri temizlerler. Meyveler beslenmede başlıca antioksidan kaynaklarıdırlar. Kivi meyvesi yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra E vitamini, karotenoidler, flavonoidler ve mineralleri bol miktarda içermektedirler. Ayrıca klorofil ve karotenoid pigmenteleri de önemli miktarda içermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir