Siyah Üzüm Ürünleri Nelerdir?

Siyah Üzüm Ürünleri

Koruk Suyu

Koruk suyu olgunlaşmamış üzümlerin ezilerek suyunu çıkartılmasıyla elde edilen ekşi, asitli bir içecektir. Ortaçağ Avrupası’nda, özellikle de Batı Avrupa’da en yaygın içeceklerden birisi olan koruk suyu, o dönemde eski Fransızcadaki biçimi ile vertjus olarak anılmıştır.

Üzüm Sirkesi

Üzüm sirkesi yaş ve kuru üzümden, üzüm şırası konsantresinden veya uçar asit miktarı asetik asit cinsinden sınırı aşmış şaraplardan elde edilen sirkedir.

Üzüm Suyu

Üzüm suyu, üzümlerin bir sıvı haline getirilmesinden ve karıştırılmasından elde edilir. Alkolsüz içecek sektöründe, şarap sektöründe, pekmez üretiminde ve farklı sektörlerde kullanılmaktadır.

Hardaliye

Hardaliye, Kırklareli ve çevresinde olgunlaşmış yaş üzümden yapılan alkolsüz bir içecek türü. Kırklareli Hardaliyesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Yapımında papazkarası cinsi olgunlaşmış yaş üzüm, vişne ve ayva yaprağı, kırılmış siyah hardal tohum kullanılır.

Üzüm Pekmezi

Üzüm pekmezi; fermente olmamış taze veya kuru üzüm ekstraktının uygun yöntemlerle asitliğini azaltıp durultulmasından sonra tekniğine uygun olarak vakum altında veya açıkta koyulaştırılması ile elde edilen kıvamlı ürünü, ifade eder.

Views:
59
Article Categories:
Meyve Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.