Topraksız Tarım Gübresi

topraksız tarım gübresi, hidroponik gübresi, gübre çözeltisi, besin formülü

Topraksız tarım gübresi bitkinin kalitesi ve verimi için en önemli unsurlardan birisidir. Gübrenin kalitesi yetiştirdiğiniz bitkinin kök gelişimini, büyümesi ve meyve kalitesini yüksek düzeyde etkilemektedir. Bundan dolayı doğru gübre kullanılarak yetiştirilen ürünlerin ticari değer oldukça yüksek olacaktır.

Toprak olmadan, bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu besinler doğrudan kök ortamına verilmelidir. Bunu kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek, herhangi bir hidroponik yetiştiricinin en temel amacıdır. Ancak bitkilerin kök ortamına bu gübreleri belirli bir oranda atmak emek ve bilgi gerektirmektedir.

Bitkiler büyümeleri ve kök gelişimlerini sağlamak için ayrıca sağlıklı bir kök sistemine sahip olmaları için 16 farklı elemente ihtiyaç duyarlar. Bitki bu elementlerin bir kısmını yaprakları ile havadan alırken büyük bir kısmını ise köklerinden karşılarlar.

Bir elementin bitki tarafından kullanılabilir olması için bazı bileşenlere ihtiyaç durulur. Örneğin bitkiler Nitrojen elementini alabilmeleri için Nitrat molekülüne ihtiyaç duyarlar.

İster akan su kültüründe, ister kokopit ortamında yapılan topraksız tarım uygulamalarında doğru formüle edilmiş topraksız tarım gübre solüsyonu ile yetiştireceğiniz ve her türden Marul, Çilek, Domates, Biber, Salatalık, Gül, Salep gibi bir çok üründe üst düzey kalite ve yüksek Pazar değerine sahip ürünler elde etmek mümkün olacaktır.

topraksız tarım gübresi, hidroponik gübresi, gübre çözeltisi, besin formülü

Topraksız Tarım Gübre Çeşitleri

Topraksız Tarım gübresi organik maddelerden üretildiği gibi kimyasal gübreler kullanılarak da üretilip pazarlanmaktadır. Organik yöntemlerle üretilen, topraksız tarım gübresi genellikle sıvı solucan gübresi temelli solüsyonlardan oluşmaktadır. Bir diğeri ise kimyasal gübrelerden üretilen solüsyonlardır. Bu solüsyonlar genellikle A ve B besini olarak adlandırılan mikro ve makro besin elementlerinin ayrı ayrı hazırlanmasıyla üretilir.
Topraksız tarım gübre çözeltileri yetiştirilecek ürünün özellikleri ve ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmalıdır.

Genel olarak içeriği aşağıdaki listede verilen kimyasal gübrelerin karışımından elde edilmekte fakat bitkinin türüne göre değişiklikler görülmektedir. Gübrenin tamelinde NPK olarak bilinen Azot, Fosfor ve Potasyumdan oluşan bitki besin elementleri bulunmaktadır.

 • Kalsiyum Nitrat
 • Demir II Sülfat
 • Potasyum Nitrat
 • Magnezyum Sülfat
 • Mono Potasyum Fosfat
 • Potasyum Sülfat
 • Bakır Sülfat
 • Çinko Sülfat
 • Borik Asit
 • Sodyum Molibdat
 • Mangan Sülfat
topraksız tarım gübresi, hidroponik gübresi, gübre çözeltisi, besin formülü

Piyasada satılmakta olan gübre çözeltilerinin çoğu hoagland besin eriyiği formülü temelli hazırlanma ve satışa sunulmaktadır. Bu formül topraksız tarım ile ilgili hazırlanan ve kabul görmüş ilk formül olma özelliğini taşır. Günümüzde modifiye edilerek halen kullanılmaya devam etmektedir. Bu çözeltiler birkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığı için bitki yetiştirme için toprağa ihtiyaç yoktur.

Topraksız Tarım Gübresi Hazırlanışı

Bitkiler Karbon, Hidrojen ve Oksijen elementine havadan ve sudan ulaşabilirler. Topraksız tarım bitki yetiştiriciliğinde suyun oksjen oranının yüksek olması ve bitkilerin Karbon elementini elde edebilecekleri tek yol olan ortamdaki CO2 eksikliği en önemli sorunlardan birisidir.

Bitkiler için gerekli olan en temel bileşim NPK olarak bilinen Nitrojen Fosfor ve Potasyum hazır halde kolayca bulunabilen gübrelerden elde edilir.

Ca, Kalsiyum bitkilerin ihtiyaç duyduğu temel elementlerden birsidir. Bu element Kalsiyum Nitrat CaNO3 da bulunur. Magzenyum ve Kükürt elementleri ise Mahzenyum Sülfat MgSO4 temin edilerek karşılanabilmektedir.

Bitkilerin çok az da olsa ihtiyaç duydukları mikro besin elementleri ise kolayca temin edilebilmektedir. Bu ekementler Bakır, Çinko, Bor, Molibden, Demir, Manganez ve klordur.

Tuzluluk Oranının Ölçümü

Hazırlanan bitki çözeltilerinde bitki besin elementleri tuz olarak mevcuttur. Burada bahsettiğimiz tuz Sodyum klorür olarak bilinen sofra tuzu değildir. Bahsedilen tuz bir tür bileşiktir ve solüsyonda başka bir elemente bağlı olarak girer. bu oranlar ise EC metre olarak bilinen tuzluluk ölçerler ile belirlenirler. Bu da hidroponik yetiştiricilerinin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kısacası çözeltideki gübre yoğunluğunun artması tuzluluk oranının artması anlamına gelmektetidir.

Hidroponik tarım yapanlar tuzlar hakkında bilmesi gereken iki bilgi vardır;

 • Suda çözündüklerinde, iyonik bağlar kırılır ve tuz bölünerek bitkinin kullanabileceği iyonlara dönüşür.
 • Çözeltinin elektrik iletkenliğini arttırırlar ve Ec metreler ile ölçüm yapmayı mümkün kılarlar.

Tuzların bu özellikleri besin miktarının ölçülmesini kolaylaştırırlar. Bir çözeltideki tuz sayısı çözeltideki besin miktarına eşit olduğu için EC değeri besin ölçüsüdür.

Topraksız Tarımda EC Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Hazırlanan gübre çözeltileri her bitki için farklı EC değerlerinde kullanılmalıdır. Bitkilerin yetersiz beslenmesine veya köklerinin fazla gübreden yanmasına sebep olabilirsiniz. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için Marul gibi yeşilliklerde 0,8 – 1,2 EC aralığı, Çilek için 1,2 – 1,8 EC aralığı, Domates, Salatalık ve Biber için ise 1,7 – 2,2 EC aralığı tavsiye edilmektedir. Yetiştirilen bitki için bu değerlerden azını vermek bitkinin gelişiminin yavaş olmasına ve meyve kalitesinin çok düşük olmasına sebebiyet verecektir. Tavsiye edilen EC aralığından fazlası verildiğinde ise kılcal bitki köklerinin yanacağı ve bitki gelişiminin olumsuz etkileneceği bilinmektedir. Bu nedenle EC değerleri yetiştirilen bitkiye göre belirlenmelidir. Süreç boyunca EC metreler aracılığıyla sürekli takip edilmelidir.

En İyi Topraksız Tarım Besini Hangisidir?

Unutmayın, sisteminiz için gübre çözeltisi almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Öncelikle sizin için önemli olan maliyet mi yoksa kalite mi olduğuna karar vermelisiniz. daha az sorun yaşamak ve yüksek kaliteye ulaşmak için daha fazla harcama yapmak durumunda kalabilirsiniz. Maliyetlerden tasarruf etmek için yüksek kaliteli gübreyi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Bunun için size lazım olanlar NPK karışımı, Kalsiyum Nitrat ve Magnezyum sülfattır. bu üç gübre kolay bulunabilen ve ekonomik gübredir.

PH Derecesi Ayarlamanın Önemi

Birkilerin kök ortamlarına verilen besin çözeltilerinin bitki tarafından kullanılabilirliğinin artması için çözelti uygun PH derecesine getirilmelidir.

Besin çözeltilerinin ph derecesini ölçmenin en kolay yolu bir Ph metre edinmektir. büyük seralarda bu işlem otomatik Ph ve Ec ölçen otomasyon sistemleri ile yapılmakta ve her 10 saniyede bir ölçülen çözeltiye gerekli müdahele yapılmaktadır.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir