Demir Şelatı Nasıl Yapılır? – Demir EDTA FeEDDHA

demir şelatı

Bitki yetiştiriciliğinde toprakta bulunan bitki besin maddelerinin yeterli ve dengeli olması bitki gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak, bazı bitki besin elementlerinin (Demir Şelatı) toprakta yeterli miktarda bulunması veya bitki tarafından absorbe edilebiliyor olması, bu elementlerin gerek bazı yapı birimlerinde kullanılması gerekse yaşamsal fonksiyonlar için özellikle gerekli olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

Şelat Neden Kullanılır?

Humik maddeler, yapılarında bulunan önemli orandaki karboksilik asit grupları, fenolik ve alkolik hidroksil keton ve kinon gibi öğeler, onlara negatif elektriksel yük kazandırarak katyonları absorbe etmelerine ve topraklarda doğal şelat olarak görev yapmalarına imkân vermektedir. Humik maddeler, toprakların katyon değişim kapasitelerini artırır ve toprak verimliliğini yükseltir. Humik maddelerin katyon değişim gücü, kil minerallerinden oldukça fazladır. Bundan dolayı, toprakta bulunan tüm gerekli metaller humik asitlerle şelat yapabilmektedir.

Toprak içerisindeki besin elementleri arasında rekabet olmakta, uygulanan besin elementleri bitkinin alamayacağı formlara dönüşmekte ve bazı kayıplar kaçınılmaz olmaktadır. Örneğin; demir, bakır, çinko, mangan gibi elementler humik asitlerce fakir, kireçli topraklarda bitkilerce alınamayan metal karbonatlara, oksitlere, sülfitlere ve hidroksitlere dönüşebilirler. Humik asitler, demir gibi elementlerin kristalize olmasını önlerler ve bu gibi metalleri şelatlayarak bitkinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde kök çevresinde tutabilirler.

Şelat bir metali yarayışsız bileşik oluşumundan koruyan molekül yapısıdır. Şelatlar üç bileşenden oluşur. Kapsadıkları metal (Örnek; Fe+3), şelat maddesi (EDTA, DTPA, EDDHA) ve ek iyondur (Na+ya da NH4+ ). Şelatlar kapsadıkları metali bitkinin kullanımına sunar fakat kendileri bitkiye girmezler. Piyasada satılan birçok şelat formu vardır. Bunların kullanımı ve tercih nedenlerini, etkili oldukları pH aralıkları ve ekonomileri belirler. Bakır, mangan, çinko vb. mikro-elementlerde yaprak uygulamaları da göz önüne alınarak daha çok EDTA şelatı kullanılır. Toprak uygulamalarında ise etkili olduğu pH aralığı en yüksek olan EDDHA şelatı tercih edilir ki yurdumuz topraklarının pH zaten birkaç bölge dışında yüksektir.

demir şelatı

Demir Şelatı Yapımı

Malzemeler:

 • 250 ml distile su (Saf su)
 • 10 Gr EDTA
 • 6 Gr Demir Sülfat FeSO4
 • 500 ml ölçülü kap
 • Fosforik asit veya 1 çorba kaşığı Sitrik asit (Limon tuzu)

Hazırlanışı:

 • 150 ml saf su içerisinde 10 gr EDTA’yı ılık suda eritilir.
 • EDTA tam olarak eridiğinde Ph dereceği 10-11 civarı çıkmaktadır.
 • Ph seviyesi 4-5 civarına düşürülmelidir.
 • 100 ml saf su içerisinde 6 Gr Demir Sülfat eritilir. 
 • Demir Sülfatı ile EDTA karıştırılır ve şeffaf, açık yeşil renkli bir karışım elde edilir.
 • Hazırlanan bu karışım 1 ml’si 5 litre suya 1 ppm demir katar.
demir şelatı
Views:
138
Article Categories:
Besin Çözeltisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.