Dolar 32,1987
Euro 35,0187
Altın 2.521,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Az Bulutlu

Sarı Kantaron yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Sarı Kantaron yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Marmara, Karadeniz, Ege, Orta ve Doğu Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yayılış gösteren sarı kantaron (Hypericum perforatum) çok yıllık otsu bir tıbbi bitkidir.

Sarı Kantaron Tarımı

İçermiş olduğu hiperisin ve hiperforin maddeleri nedeniyle etkin bir antidepresan ve yara iyileştiricidir. Bu nedenle, tüm dünyada tüketimi hızla artmaktadır. Sarı kantaron ekstresi Almanya’da en fazla reçete edilen ilaçların başında gelmektedir.

Ancak, Türkiye’de ekonomik anlamda bir üretim söz konusu değildir. İhtiyaç duyulan droglar doğadan toplanmaktadır. Gıda takviyesi olarak kullanılan ekstreler ise yurt dışından ithal edilmektedir.

Sarı Kantaron

Kantaron üretimindeki en önemli sorun, uluslararası kodekslere uygun çeşidimizin olmamasıdır. Doğal populasyonlardaki hiperisin içerikleri ne yazık ki standardın (%0,3) altında kalmaktadır. Bu nedenle ekstraksiyon için yeterli miktarda ve kalitede ürün bulunmamaktadır.

Sarı Kantaron Yetiştiriciliği

Kısa vadede yurtdışından kaliteli çeşitlerin tohumları getirilerek tarımına başlanabilir. Hiperisin oranı yüksek olan Alman Topas çeşidi ile bazı denemeler yapılmış ancak düşük drog verimi elde edilmiştir.

Orta ve uzun vadede ise mutlaka yerli bitkilerle ıslah çalışmaları başlatılarak hiperisin oranı ve drog verimi yüksek yeni çeşitler geliştirilmelidir.

Sarı Kantaron Yetiştiriciliği

Çok yıllık otsu bir bitkidir ve ekstraksiyonda bitkinin 1/3’lük çiçekli üst kısmı drog olarak kullanılmaktadır. Etken madde (hiperisin) en fazla çiçekte bulunmaktadır.

Sarı Kantaron Yetiştiriciliği

Kantaron bitkisi iklim ve toprak istekleri bakımından fazla seçici değildir. Ancak drenajı iyi olan orta nemli topraklarda daha iyi yetişir.

Tıbbi amaçlı olarak yetiştirilecekse hiperisin oranı yüksek olan çeşitler bulunmalıdır. Almanya’da ıslah edilmiş Topas çeşidi tercih edilebilir.

Tohumları küçük olup çimlenmesinde önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun için mutlaka iyi bir çimlendirme ve fide yetiştirme alt yapısı olmalıdır.

Kantaron tohumlarında dormansiyi kırmak için tohumların buzdolabında (4 derece) birkaç hafta bekletilmesi gerekmektedir. Çimlenmede en kritik noktaların biri de tohumların yüzeye ekilmesi ve ışık almalarının sağlanmasıdır. Bu durumda %40-50 civarında çimlenme olabilmektedir.

Kurak geçen yaz aylarında sulama verimi artırmaktadır. Toprak besin maddeleri bakımından fakirse gübreleme yapılabilir. Yabancı ot mücadelesi önemlidir. Bitkinin çiçekli kısmı (üstten 1/3’lük kısım) kesilerek hasat edilmektedir. Kantaronun ekonomik verimi 4-6 yıldır.

Mehmet İŞLER
Ziraat yüksek mühendisi. bitki besleme alanında akademik kariyere sahip ve Türkiye ve afrika'da üretim süreçlerini yönetmiş ve uzun süredir topraksız tarım alanında çalışmaktadır. website aracılığıyla sizlere bilgi ve birikimlerini aktarmak ve türk tarımına katkı sunmayı amaçlanmaktadır. iletişim: mehmetisler@greenhouse.org.tr
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.