Maqui Berry Meyvesi ve Faydaları

Güney Amerika ‘da yabani olarak yetişen maqui berry egzotik ,koyu mor renkli bir meyvedir. (Aristotelia chilensis) Binlerce yıldır yaprakları, sapları ve meyveleri tıbbi olarak kullanılmak üzere Şili’nin yerli Mapuche Kızılderilileri tarafından hasat edilmektedir. Günümüzde yüksek antioksidan içeriği sayesinde iltihaplanmayı önlemesi, kan şekeri seviyesini kontrol etmesi ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararları nedeniyle “Süper meyve” olarak bilinmektedir.

Maqui meyveleri ,böğürtlen ,yaban mersini ,çilek ve ahudududan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Özellikle antosiyanin adı verilen bir grup antioksidan bakımından zengindirler. Dört haftalık bir klinik çalışmada, günde 162 mg maquiberry özü alan kişilerde, kontrol grubuna kıyaslakandaki serbest radikal hasarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

maqui berry

Maqui Berry Faydaları

Araştırmalar, maqui meyvelerinin kalp hastalığı, artrit, tip-2 diyabet ve bazı akciğer hastalıkları olmak üzere iltihap ile ilişkili durumlarla mücadele etme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Kalp Sağlığına Faydaları

Çalışmalarda maqui meyvesindeki bileşiklerin güçlü anti-enflamatuaretkiler gösterdiği görülmüştür. Ayrıca Maqui’nin kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabileceği ve bu sayede kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabileceği görülmüştür. Ek olarak, iki haftalık bir klinik çalışmada günde iki kez 2 gram maquiberry özü alan sigara içenlerin akciğer iltihabı ölçümlerinde azalma görülmüştür. Maqui berry özütü kandaki kötü kolesterol düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Prediyabetli 31 kişiyle yapılan bir araştırmada, 180 mg konsantre maqui berry takviyesi alınımı, kandaki LDL düzeylerini ortalama %12,5, kanşekeri düzeylerinde % 5 azalttığı görülmüştür. Özetle maqui berry meyvesindeki güçlü antioksidanlar kandaki kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Büyük bir popülasyonla yapılan bir diğer çalışmada tip 2 diyabet riskinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Maqui Berry Meyvesi Göz Sağlığına Faydaları

Her gün gözlerimiz florasan lambalar, bilgisayar mönitörleri, telefonlar ve televizyonlarda dahil olmak üzere birçok ışık kaynağına maruz kalmaktadır. Aşırı ışığa maruz kalma gözlerinize zarar verebilir. Maqui berry de bulunan antioksidanların ışığa bağlı hasara karşı koruma sağlayabilir. Bir çalışmada maquiberry özütünün göz hücrelerinde ışığa bağlı hasarı önlediği, meyvenin göz sağlığı için yararlı olabileceği görüldü.

Bağırsak Sağlığına Faydaları

Bağırsaklarımızda, bağırsak mikrobiyomu olarak bilinen trilyonlarca bakteri, virüs ve mantar bulunur. Bu endişe verici gelse de, yabani olarak çeşitli bağırsak mikrobiyomu bağışıklık sistemin, beyni, kalbi ve bağırsağımızı olumlu yönde etkileyebilir. Bununla birlikte kötü olanlar faydalı olanlardan ağır bastığında sorunlar ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar Maqui berry meyvesindeki bileşiklerin bağırsak mikrobiyotalarını yeniden şekillendirmeye yardımcı olabileceğini ve iyi bakteri sayısını artırabileceğini göstermektedir. Bu yararlı bakteriler, bitki bileşiklerini büyüme ve çoğalmaları kullanılar. Yani maqui berry bağırsaklarımızda iyi bakterilerin çoğalmasını teşvik ederek bağırsak sağlığına fayda sağlar.

maqui berry

Maqui Berry ne işe yarar?

Yapılan hayvan deneyleri maqui berry meyvesinde bulunan antioksidanların kanser hücresi replikasyonunu azaltma, tümör büyümesini baskılama ve kanser hücresi ölümünü gerçekleştirme potansiyelini göstermiştir.

Cilt ve Göz Sağlığına Faydaları

Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalma cildimizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Yapılan çalışmalar maqui berry özütünün ultraviyole ışınlarının verdiği hasarı baskıladığını göstermiştir. Bu da ciltteki yaşlılık etkilerinin azalması demektir.

Göz kuruluğu görünen 13 kişide yapılan 30 günlük küçük bir çalışmada, her gün 30-60 mg konsantre maqui berry özütünün gözyaşı üretimini ortalama %50 arttırdığını göstermiştir.

Prof. Dr. Zafer AYVAZ

All Comments

  • Selamın aleyküm çok güzel

    Hsyn 13 Mayıs 2021 06:04 Cevapla
    • Maqui berry meyvesi yetiştiriciliği ve faydaları adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

      tarimsalbilgi 12 Eylül 2021 21:50 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir