Aeroponik Tarım Nedir?

Aeroponik tarım (aeroponics) sistem, toprak veya kokopit gibi katı ortamları kullanmadan bitki köklerine sis veya buhar şeklinde besin çözeltisi iletilen, havada asılı şekilde durun bitki yetiştirme yöntemidir.

Aeroponik tarım yöntemini, uzayda bitki yetiştirmek için araştırmalar yapan NASA, 1990’larda geliştirdi ve “topraksız ve çok az su içeren sisleme ortamında yetişen bitkiler” olarak tanımlanan “aeroponik” terimini kullandı.

Aeroponik Tarımda Bitki Yetiştirme Ortamı

Aeroponik tarım sistemleri temelde bitki köklerine, besin eriyiklerinin sis halinde verilmesi temeline dayalı hava – su kültürüdür. Sistemin en büyük avantajı su ve besin kullanımında çok büyük ekonominin sağlanmasıdır. Kalitesi çok düşük olan sularda bile bu yöntem kullanılarak sağlıklı bitkiler yetiştirilebilir.

Aeroponik Tarımım Avantajları

 • Su ekonımisi sağlar. Normal tarım yöntemlerinden %95 e kadar tasarruf sağlar
 • İklimlendirme kontrol edilebilir.
 • Yapay zeka sistemleri ile tam otomasyon bitki üretimi gerçekleştirilebilir.
 • Aeroponik tarım ile birlikte erken hasat ve verim, kalite artışı sağlanır.
 • Toprağa bağımlı olunmadan üretim sağlanır.
 • Pazara yakın alanlarda hızlıca kurulabilir.
 • Hastalık ve zararlı ot mücadelesine gerek olmayacağı için ekonomik ve sağlıklıdır.
 • Maksimum verim elde edilir.
 • Çevre dostudur.
 • Çevreye ve sağlığa olumsuz bir etkisi yoktur.
 • Dikey bahçeler olarak kurulabilir ve birim alanda maksimum bitki yetiştirilir

Aeroponik Tarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitki kök ortamı sürekli nemli olacağı için bakteri ve mantar kaynaklı hastalıkların önüne geçmek için her hasattan sonra köklerin yetiştiği ortam düzenli olarak Hidrojen peroksit ile dezenfekte edilmedi gerekmektedir. Bitki köklerinin sislenerek besine ulaşacağı ortamlar tamamen ışıktan arındırılmış olmalıdır. Zira bitki kökleri ışık sevmezler, doğası gereği toprak altında karanlık ortamda yetişmeye evrimleşmiştir.

Aeroponik Sistemde Led Işık Kullanımı

Dünya nüfusunun artması ve besin maddelerine süreğen ihtiyacın giderek artmasından dolayı tarım arazisi olmayan alanlarda, birim alandan alınan ürün miktarının artırılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenlerden dolayı tarım alanlarını artırmak, araştırmak ve yeni tarım tekniklerini uygulamak gerekmektedir. Aeroponik sistemlerde güneş ışığının yanında Led sistemler de kullanılmaktadır. Bitkilerin güneşlenme ihtiyacını karşılamak için uzun ve sıra şeklinde yüksek yoğunluğa sahip Led ışık sistemleri kullanılmaktadır. Led sistemler enerji tüketimi olarak oldukça ekonomik olmaları ve ışık verirken ısı vermemeleri nedeniyle soğutma maliyetine neden olmamasından tercih edilmektedir.

Aeroponik Sistem İle Hangi Bitkiler Yetişir.

Teorik olarak Aeroponik tarım sistemlerinde tüm bitkileri yetiştirmek mümkündür. Aeroponik sistemler öncelikle yapraklı yeşillikler, mutfak otları, maydanoz, kenevir, çilek, marul, soğan, domates, salatalık ve bazı tıbbi ve aromatik bitkiler dahil olmak üzere diğer topraksız tarım sistemlerinde yetiştirilen bitkilerin tamamı yetiştirilebilir.

Ayrıca uygun besin çözeltileri sağlanarak havuç, çilek, patates, turp, yer elması gibi kök bitkilerinin yetiştirilmesi de mümkündür. Aeroponik sistemlerde kökler kolay erişilebilir olduğundan kök bitkilerinin hasatları da oldukça kolay ve ekonomik olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.