Dolar 32,5991
Euro 34,7956
Altın 2.409,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Az Bulutlu

Böğürtlen Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Böğürtlen Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yabanisine rastlamak mümkün olan böğürtlenin sofralık olarak taze tüketimi yanında sanayiye uygunluğundan dolayı böğürtlen yetiştiriciliği önem kazanmasını sağlamıştır. Çok çeşitli işleme tekniği açısından tarıma dayalı sanayi kuruluşları için ekonomik bir çeşit olan böğürtlenin meyve suyu, reçel, marmelat ve içki sanayi, konservecilik, pasta ve dondurma sanayisinde aranan bir üzümsü meyvedir. Ayrıca içerdiği pektin maddesinden dolayı jöle yapımında istenilen bir tür olma özelliğine sahiptir.

Ülkemizde yaygın olarak özellikle turistik bölgelerde taze tüketiminin yapıldığı görülmektedir. Yurdumuz ekolojisinin uygun olması, yetiştiriciliğinin kolay olması, kısa sürede meyveye yatması, birim alandan yüksek verim alınması ve diğer meyvelere göre fiyatının daha fazla olması ve çok çeşitli şekillerde tüketime uygun olması böğürtlen yetiştiriciliğinin önemini artırmaktadır.

böğürtlen tarımı, böğürtlen yetiştiriciliği, gübre, bursa

İllere Göre Böğürtlen Tarımı

Böğürtlen yetiştiriciliğinde Bursa 2339 Dekar ile en fazla ekili alana sahip ilimiz olurken, Kahramanmaraş 145 dekar, Mersin 140 dekar, Adana 67 dekar, Bartın 48 dekar, Malatya 38 dekar ile böğürtlen üretiminden pay sahibidirler.

Üretim miktarında ise yine yıllık:

 • Bursa 2113 ton
 • Mersin 209 ton
 • Kahramanmaraş 134 ton
 • Adana 89 ton.
 • Samsun 44 ton
 • Bartın 44 ton
 • Malatya 20 ton
 • Muğla 18 ton

Böğürtlen İklim İsteği

Böğürtlen; ılıman iklim meyve türü olmakla beraber yetiştiriciliği belirli ölçülerde suptropik iklim bölgelerinde de yapılmakta. İklim istekleri bakımından fazla seçici olmayan böğürtlenlerin değişik iklim şartlarına kolayca adapte olduğu görülmekte. Böğürtlen genellikle bol güneşli, rüzgardan korunmuş, hasat zamanı yağmur olmayan, yeterli toprak rutubeti olan ve kışları ılık geçen yerlerde rahatlıkla yetişmektedir.

Böğürtlen Toprak İsteği

Böğürtlenin toprak istekleri diğer üzümsü meyvelerden pek farklı değildir. Yüksek ürün elde etmek için orta ağır (kumlu-killi), organik maddece zengin, su tutma kapasitesi yüksek ve iyi drane olabilen topraklar tercih edilmekte. Böğürtlen yetiştiriciliğinde toprak reaksiyonu bakımından pH değeri yaklaşık olarak 6,5 olmalıdır. Ancak toprak reaksiyonu ekstrem sınırları hariç önemli değildir.

Böğürtlen Kullanım ve Pazarlama

böğürtlen tarımı, böğürtlen yetiştiriciliği, gübre, bursa

TAZE TÜKETİM: Toplanıp taze olarak yakın yerlerdeki pazarlara satılabilmekte.

GIDA SANAYİ: Böğürtlen meyveleri meyve suyu, konsantre ve likör olarak ta kullanılmaktadır. Reçel, marmelat, jöle ve şekerleme endüstrisinde, özellikle kendine özgü güzel kokuları nedeniyle değerli bir hammaddedir.

ZİNCİR MARKETLER: Ürünleri bölgesel olarak toplayıp temiz ve hijyenik paketlerle pazara sunup fırmalara toptan satış.

DONDURMA VE PASTACILIK: Dondurma üretiminde sıklıkla tercih edilmektedir. Pastacılıkta da taze olarak kullanımı yaygındır.

Permakültürde Böğürtlen

DUVAR KENARI BİTKİSİ: Duvar kenarlarına dikilerek sarmaşık gibi duvarı gizlemesi için tercih edilmekte

ÇİT OLARAK: uygun budama ile dikenli yapısı sayesinde doğal çit olarak dallandırılmakta.

Ziraat Müh. Sinan DEĞİRMENCİ

Mehmet İŞLER
Ziraat yüksek mühendisi. bitki besleme alanında akademik kariyere sahip ve Türkiye ve afrika'da üretim süreçlerini yönetmiş ve uzun süredir topraksız tarım alanında çalışmaktadır. website aracılığıyla sizlere bilgi ve birikimlerini aktarmak ve türk tarımına katkı sunmayı amaçlanmaktadır. iletişim: mehmetisler@greenhouse.org.tr
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İbrahim haluk sarıyağız dedi ki:

  dikensiz böğürtlen yetiştirmek için katı ortam kültürü ile ilgili ilgili bilgiye nasıl ulaşabilirim