Yaban Mersini Faydaları

Doğal ortamda yetişen yaban mersininin polifenol içeriği ve antioksidan aktivitesi, tarımsal olarak yetiştirilenlere göre daha fazladır. Yaban mersini içinde bulunan en önemli polifenoller antosiyaninlerdir. Antosiyaninler antioksidan olarak kronik kalp hastalıklarının riskini azaltır, görsel aktiviteyi ve antiviral(virüs karşıtı) aktiviteyi geliştirmektedirler.

Yaban Mersini

Yaban mersini ile ilgili yapılan araştırmalarda yaban mersininin yüksek ORAC değerine sahip olduğu bulunmuştur. ORAC değeri yüksek, yani antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyvelerin tüketimi kansere karşı koruyucudur, damar sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirmektedir. Yabanmersini antosiyaninleri insan vücudunda değişime uğramadan emilir. Yabanmersinindeki antosiyaninlerin, serumun antioksidan kapasitesini arttırdığı görülmüştür.

Yaban Mersini

Yabanmersini polifenolleri beyin dokusuna ulaşma yeteneğine sahiptir. Antosiyaninler kanda birikmeyip hızla dokulara ulaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda dokular arasında en yüksek antosiyanin içeriği beyinde bulunmuştur. Bunun sebebinin, kan-beyin ve retina-beyin bariyerlerini geçme kabiliyeti olduğu gösterilmiştir. Önemli miktarlarda antosiyanin, tüketimden birkaç dakika sonramemelilerin beynine ulaşmaktadır.

Yaban Mersini

Yaban mersini antosiyaninleri, korteks, beyincik, hipokampus ve striatum gibi öğrenme ve hafıza için önemli beyin bölgelerinde tespit edilmiştir 8-10 hafta boyunca yabanmersini takviyesi uygulanan deney hayvanları, kontrollerden daha iyi bir bilişsel performans göstermiştir.

Yaban Mersini

Prof. Dr. Zafer AYVAZ

Views:
73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.