Aronya Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Aronya meyvesi sağlık açısından çok yararlı olup vitamin, mineral ve lif bakımından son derece zengindir. Antioksidan içeriği en yüksek kültür meyvelerinden biridir. Yaşlanmayı engelleyen aronya meyvesi yaşlılık ile ortaya çıkan geçici hafıza kayıplarının da önüne geçebilmektedir.

Günümüz koşullarında tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi meyvecilikte de bilimsel esaslara ve tekniğine uygun olarak tesis kurulması ve işletilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu sayede birim alandan elde edilen ürün artacak ve kısa zamanda verime başlanarak tesis masraflarının karşılanması ve kârlılığa ulaşılması mümkün olacaktır.

Aronya, tarım, orman ve gıda sektörü açısından önem arz etmektedir. Küçük işletme ölçeğindeki marjinal araziler için ekonomik değeri yüksek olan aronya yetiştiriciliği bu özelliği ile farklı sektörlerden sermaye transferine konu olmaktadır. Son yıllarda ülkemizde yeni aronya bahçeleri tesis edilmekle birlikte, artan iç talebin yurtiçi üretimle karşılanması amacıyla tekniğine uygun aronya plantasyonlarının tesis edilmesi önem taşımaktadır.

Ülkemizin aronya ihtiyacı nedeniyle, Bakanlığımızın sağlamış olduğu sertifikalı fidan ve kredi destekleri ile yeni aronya bahçelerinin kurulması teşvik edilmektedir. Bakanlığımız tarafından; aronya bahçe tesisine hem yatırım yılında sertifikalı fidan kullanım desteği kapsamında fidan bedelinin %15’ini karşılayarak hem de bahçe tesisi kurmayı teşvik etmek amacıyla %95’lere varan faiz indirimli krediler kullandırılarak önemli katkılar sağlanmaktadır.

Aronya Yetiştiriciliği Diğer İçeriklerimiz İçin Tıklayınız.

Aronya Yetiştiriciliğinde Devlet desteği, kredi imkanları ve diğer detaylar için aşağıdaki linkten Tarım ve Orman Bakanlığının hazırlamış olduğu Aronya Yatırımcı Rehberine ulaşabilirsiniz.

Aronya Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi

All Comments

 • Merhabalar ben Antalya elmalı ilçesinde aronya yetiştirmek istiyorum Antalya’daki satış yerlerinde değişik türlerde aronya fideleri var ve bizim kafamız karıştı 300 civarında aronya fidesi almak istiyoruz devletimizin destek verdiği sertifikalı ürünler den bize nasıl yardımcı olabilirsiniz ve biz bu ürünleri saksı lara dikicez kolay gelsin hayırlı işler

  Salih özdemir 2 Eylül 2021 14:52 Cevapla
  • Merhaba Salih bey, Facebook da Yalova Aronya Üreticileri isimli bir grup var. bu gruptan detaylı bilgi ve aronya fidesi temin edebilirsiniz.

   tarimsalbilgi 2 Eylül 2021 21:15 Cevapla
 • Aronya Teşvik kapsamına alınmış. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı olsun.

  aronya teşvik 14 Eylül 2021 10:47 Cevapla
  • Evet Aronya Yetiştiriciliği Fidan desteği ile destekleme kapsamına alınmıştır.

   tarimsalbilgi 18 Eylül 2021 11:12 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir