Kivi Meyvesinin Beslenme ve Sağlık Açısından Faydaları Nedir?

kivi

Kivi meyvesinin Anavatanı Güneydoğu Asyadır. Yeni Zelanda, Fransa, Japonya, İtalya, Yunanistan, Şili, Avustralya ve ABD’de ticari olarak yetiştirilmektedir. En büyük üretici konumunda Yeni Zelanda ve ABD’nin Kaliforniya eyaletidir.

kivi faydaları

Limon büyüklüğünde olan kabuğu kaba dokulu tüyü ve kahverengimsi yeşil renkli olan kivi asmaya benzer bir ağaçta yetişmektedir. Kivi meyveleri 4-8 haftaya kadar serin çevre şartlarında muhafaza edilirken 0°C ve % 90-95 nem içeren soğuk koşullarda 4-5 ay depolanabilirler. Bu yüzden kivinin muhafaza potansiyelleri yüksektir.

kivi faydaları

Kivi meyvesinde yüksek oranda C vitamini (175 mg/100 g) A, B1 ve B2 vitaminleri ile protein, kalsiyum, fosfor, demir gibi mineraller vardır. Kivinin C vitamini içeriği elmadan ortalama 10 kat, portakaldan ise 3 kat fazla olup, 60 mg olan günlük C vitamini ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır.

kivi faydaları

Gıda Bilimcileri ve Beslenme Uzmanları, günlük meyve ve sebze tüketiminin kanser ve kalp-damar hastalıkları da dahil olmak üzere bir çok hastalık riskinin azalttığı kanaatine vardılar.

kivi faydaları

Bu faydalı etkiler meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Antioksidan bileşiklerden olan polifenoller, askorbik asit, karatenoidler ve tokoferoller çeşitli yollarla radikalleri temizlerler. Meyveler beslenmede başlıca antioksidan kaynaklarıdırlar. Kivi meyvesi yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra E vitamini, karotenoidler, flavonoidler ve mineralleri bol miktarda içermektedirler. Ayrıca klorofil ve karotenoid pigmenteleri de önemli miktarda içermektedirler.

Views:
20
Article Categories:
Meyve Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir