Topraksız Tarım Marul Yetiştiriciliği

neden-topraksiz-tarim

topraksız tarım marul

Topraksız Tarım Marul yetiştiriciliği (Lactuca sativa L.), daha sağlıklı gıda olarak bilinmesi nedeniyle taze veya salata karışımlarında tüketilen önemli bir yapraklı sebzedir.

Besin miktarı ve kullanılan besin çözeltisi marulun kalitesi ve verimliliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, ürünün kalitesinin belirlenmesinde besinlerin dengeli uygulanması çok önemlidir. Marul bitkisi diğer bitkilere göre nispeten az miktarda besine ihtiyaç duyarlar ve daha düşük EC değerlerinde yetiştirilebilirler.

Topraksız Tarım Marul

Topraksız Tarım Marul Yetiştiriciliği


Dünyada ve ülkemizde marul hidroponik sistemde yetiştiriciliği ağırlıklı olarak yapılan bitkilerden birisidir. Besin ihtiyacı az olması ve tüketimi fazla olan bu bitkinin üretim kolaylığı da hidroponik sistemde seçilme sebebidir. Hidroponik bitkilerde, emilim köklerin yakınındaki çözelti içindeki besinlerin konsantrasyonu ile orantılıdır; tuzluluk, oksijen, sıcaklık, pH ve besin çözeltisinin iletkenliği, ışık şiddeti, fotoperiyod ve hava nemi gibi çevresel faktörlerden çok etkilenmekte. Makro ve mikro besinlerin her biri, bitki içinde en az bir fonksiyona sahiptir ve fazlalığı veya eksikliği, karakteristik eksiklik veya toksisiteye yol açar.

Hidroponik sistemde marulun yaşam döngüsü döngüsü, geleneksel olarak yetiştirilen marul ile karşılaştırıldığında çok kısadır; yetiştiriciler 35 ile 40 günlük üretimden sonra hasat edebilirler. Sera üretiminde, optimum marul seviyesini sağlamak için sıcaklık yıl boyunca kontrol edilebilir. Bu aynı zamanda, yetiştiricilerin talepleri yüksek olduğunda marullarını sürekli tedarik edebileceği anlamına gelir.

Durgun Su Kültüründe Yetiştirilen Marulda Üç Farklı Şekilde Verilen Gübrelemenin Verim ve Kaliteye Etkisi
Esra OKUDUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.